Moja emerytura - mój wybór w Opolu

1 czerwca w sali im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu odbyła się konferencja „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.

W spotkaniu uczestniczyli: Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Lenartowicz – Łysiak – doradca Kancelarii Prezydenta RP, Henryk Nakonieczny – członek Prezydium Komisji Krajowej, Adrian Czubak – wojewoda opolski, Violetta Porowska – wicewojewoda opolska, Antoni Malak – dyrektor oddziału ZUS w Opolu. Byli też posłowie, dyrektorzy Urzędów Pracy, Okręgowy Inspektor Pracy, samorządowcy i liczna grupa związkowców. Uczestników spotkania przywitała Cecylia Gonet – przewodnicząca ZR. Moderatorem spotkania był Grzegorz Adamczyk – z-ca przewodniczącego ZR.

Nie ma lepszego gwaranta wypłacania świadczeń emerytalnych niż państwo - zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jej zdaniem jest to m.in. efekt bardzo dobrej kondycji gospodarki i zmian prawnych wprowadzanych przez obecny rząd. - Ludzie muszą być świadomi, że na wysokość ich emerytur składa się nie tylko wiek, ale ilość środków, jakie zgromadzili na swoim koncie w trakcie aktywności zawodowej. Przywróciliśmy prawo wyboru do przejścia na emeryturę, ale to do obywateli musi należeć decyzja o momencie, w którym będą chcieli z tego prawa skorzystać. Będziemy starali się im pomóc poprzez sieć doradców - powiedziała minister.

Zdaniem obecnej na spotkaniu doradczyni Prezydenta RP Agnieszki Lenartowicz-Łysik, przywrócenie niższego wieku emerytalnego dla Polaków nie byłoby możliwe bez współpracy wszystkich partnerów społecznych.

- Reforma ubezpieczeń nie może być narzucona siłą. Najprościej było podnieść wiek emerytalny. Jednak uważamy, że Polacy są godni lepszych rozwiązań. Jesteśmy w trakcie kampanii informacyjnej, podczas której w całej Polsce będziemy nakłaniali obywateli do świadomego kształtowania swojej przyszłej emerytury - powiedziała Lenartowicz-Łysik.

Henryk Nakonieczny przypomniał batalię, jaką prowadziła Solidarność przeciw wydłużeniu wieku emerytalnego przez rząd PO i PSL. - Od początku mówiliśmy "I tak wygramy" i wygraliśmy. Dyrektor opolskiego ZUS poinformował, że od 1 lipca we wszystkich placówkach ZUS będą przyjmować doradcy.

W trakcie konferencji na holu Urzędu Wojewódzkiego porad udzielały pracownice ZUS. Od 1 października prawo do emerytury będą mieli mężczyźni po osiągnięciu 65, a kobiety 60 lat. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie oznacza automatycznej konieczności przejścia na emeryturę.

Region Śląsk Opolski