2019 Posiedzenie dot huty

W dniu 20 sierpnia 2019 r. w CPS Dialog odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa.Stronę rządową reprezentowali Sekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii - Pan Marcin Ociepa, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii – Pan Krzysztof Kubów oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Pan Kazimierz Kuberski, a także przedstawiciele resortów: finansów, środowiska, energii, głównego inspektoratu ochrony środowiska, urzędu ochrony konkurencji i konsumentów. W spotkaniu uczestniczyli również eksperci Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Podczas posiedzenia omawiano sytuację Oddziału Huty ArcelorMittal w Krakowie. Przedstawiciel strony związkowej przekazał, że 6 maja br. Zarząd ArcelorMittal S.A. poinformował o planowanym czasowym wstrzymaniu
Posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Społecznych Warunków Restrukturyzacji Hutnictwa produkcji wielkiego pieca w krakowskim oddziale. Wstrzymanie planowane jest na wrzesień br. Poinformował również o apelach ze strony związków zawodowych funkcjonujących w spółce do różnych instytucji, zarówno państwowych, jak i samorządowych w tej sprawie. Z wyliczeń przedstawionych przez Zarząd Spółki wynika, że przewidywane zmiany dotyczą 1200 pracowników. Wiceprzewodniczący Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego poinformował, iż Zarząd Spółki zdecydował o odroczeniu decyzji o tymczasowym wstrzymaniu pracy części surowcowej oddziału w Krakowie. Dyrektor Biura Dialogu Społecznego ArcelorMittal zaznaczył, że z powodu tymczasowego wstrzymania pracy wielkiego pieca pracownicy nie zostaną zwolnieni, ale będą alokowani w innych oddziałach spółki. Następnie omówiono sytuację w hutach: Częstochowa, wobec której toczy się postępowanie upadłościowe oraz sytuację w Hucie Pokój Hucie Łabędy i Alchemii S.A. z Oddziałami w Częstochowie, Chorzowie i Zawadzkiem. Alchemię S.A. Odział WRA w Zawadzkiem reprezentowali Dariusz Brzęczek, przewodniczący OM NSZZ "S" w Alchemii S.A. i Dariusz Zych, zastępca przewodniczącego. Dariusz Brzęczek omówił omówił problem kontyngentu wyrobów stalowych, w tym rur bez szwu, który zagraża funkcjonowaniu Alchemii S.A ze swoimi Oddziałami. Pan Stefan Dzienniak Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej przekazał informacje dotyczące sytuacji w przemyśle stalowym wraz z postulatami skierowanymi do strony rządowej. W trakcie spotkania poruszona została także problematyka kosztów energii elektrycznej i ich wpływu na konkurencyjność przemysłu, problematyka dotycząca ochrony środowiska, gospodarki odpadami oraz gospodarki cyrkularnej w świetle wprowadzonych, procedowanych i planowanych zmian legislacyjnych. źródło:

żródło: http://www.dialog.gov.pl